Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20171213

Zaproszenie na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Traktat lizboński. Dobre rozwiązanie w czasach kryzysów?"

Data: 13.12.2017 - 14.12.2017
Organizator: WYDZIAŁ STUDIÓW MIĘDZYNARODOWYCH I POLITYCZNYCH, KATEDRA STUDIÓW NAD PROCESAMI INTEGRACYJNYMI
Kontakt: Sekretarza Konferencji, dr Agnieszki Nitszke, agnieszka.nitszke@gmail.com
Witryna internetowa: www.jmc.inp.uj.edu.pl

13 grudnia 2017 roku minie 10 lat od podpisania traktatu lizbońskiego. Na ten dzień zaplanowana została konferencja naukowa, której celem będzie ocena funkcjonowania i kondycji Unii Europejskiej pod reżimem prawnym traktatu lizbońskiego.

13 grudnia 2017 roku minie 10 lat od podpisania traktatu lizbońskiego. Na ten dzień zaplanowana została konferencja naukowa, której celem będzie ocena funkcjonowania i kondycji Unii Europejskiej pod reżimem prawnym traktatu lizbońskiego. Konferencja jest realizowana w ramach grantu Unii Europejskiej Jean Monnet Chair na lata 2016-2019 pt. EUCRIS: European Union in Crisis: What is Wrong and How to Fix It. Kryzysy, z którymi w ostatnich latach musiała zmierzyć się Unia Europejska, stały się rzeczywistym testem nie tylko dla samych przepisów traktatu, ale także dla unijnych i krajowych decydentów politycznych, którzy je stosują. Kryzys gospodarczy i będący jego konsekwencją kryzys strefy euro, wzrost poparcia dla partii eurosceptycznych w wielu państwach członkowskich Unii, kryzys migracyjny czy Brexit spowodowały, że pytanie o przyszłość Unii nabrało nowego wymiaru. Czy traktat lizboński sprawdził się w czasach kryzysów, czy może Unia potrzebuje nowego traktatu? Które z postanowień traktatu lizbońskiego się sprawdziły, a które wymagają korekty? Te i inne pytania będą przedmiotem debaty podczas konferencji, a odpowiedzi na nie będą jednocześnie próbą zdefiniowania przyszłości Unii Europejskiej na najbliższe lata.

Podczas konferencji przewidziany jest panel ekspercki z udziałem polityków, którzy dokonają politycznej oceny funkcjonowania Unii Europejskiej w świetle przepisów traktatu lizbońskiego.

Więcej informacji w PDF