Applications are invited for WORKSHOP organised by the Europaeum in Geneva

Applications are invited for WORKSHOP organised by the Europaeum in Geneva (24th-26th September 2017), focusing on the development of a ‘wholly European agenda’. The event is organised in partnership with the European University Institute and the Hirschman Centre on Democracy at the Graduate Institute.

The three-day workshop will explore the potential impact on the European ideological landscape; the impact of the rise of populist movements; and new ways of democratic engagement. MA and PhD students working in relevant fields are invited to apply !!!

Students will need to find their own travel, but all other costs will be covered.
More info: https://europaeum.org/european-election-day-exploratory-workshop/

Godziny dziekańskie w dniu 31 października 2017 roku
Bezpieczny student
Dyżury Dziekana prof. dr hab. Zdzisława Macha zostają odwołane w dniach 18, 24 i 25 października