Seminarium Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego w Mołdawii

Bezpieczeństwo regionalne w kontekście nowych inicjatyw dotyczących Naddniestrza było głównym tematem seminarium naukowego, zorganizowanego przez Zakład Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą RP w Kiszyniowie oraz Państwowym Uniwersytetem Mołdawii. W seminarium udział wzięli naukowcy oraz eksperci z Mołdawii zajmujący się problematyką bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem Naddniestrza i wpływu tego nieuznawanego podmiotu na politykę zagraniczną oraz bezpieczeństwo Mołdawii. W trakcie dyskusji omówiono potencjalne zagrożenia wynikające z tego nieuregulowanego konfliktu, a także polskie inicjatywy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ skierowane na pokojowe rozwiązywanie sporów międzynarodowych. W seminarium udział wziął również Ambasador RP w Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk, Uniwersytet Jagielloński reprezentował natomiast dr Piotr Bajor z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego.