WSMiP NA DNIU OTWARTYM UJ (23.03.2018)

W dniu 23 marca br. w Auditorium Maximum odbyła się kolejna edycja Dnia Otwartego Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego przyszli kandydaci mogli uzyskać informacje na temat interesujących ich kierunków studiów. Wśród szesnastu promowanych Wydziałów był oczywiście Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, który – dzięki pracownikom naukowym koordynującym Dzień Otwarty oraz studentom-wolontariuszom – aktywnie promował swoją ofertę dydaktyczną.

Z jednej strony, studenci Wydziału w bardzo zaangażowany sposób przekazywali wiedzę dotyczącą konkretnych kierunków i specjalności studiów oraz dzielili się własnymi doświadczeniami związanymi ze studiami w Krakowie i atmosferą na naszym Wydziale. Dość powiedzieć, że w ciągu sześciu godzin stoisko WSMiP odwiedziło ponad 1000 kandydatów, którym wręczono ulotki i gadżety, a część z nich wzięła udział w konkursach i quizach przygotowanych przez poszczególne jednostki Wydziału. Pomimo nienajlepszych warunków lokalowych imprezy (jedna duża sala bez sprawnie działającej klimatyzacji i z włączonymi grzejnikami), przedstawiciele Wydziału niezwykle ekspresyjnie zachęcali kandydatów do podjęcia studiów w poszczególnych Instytutach, wyróżniając się w ten sposób z pośród pozostałych promowanych jednostek Uniwersytetu.

Z drugiej strony, promocja odbywała się w salach wykładowych Auditorium Maximum, gdzie Pani dr Magdalena Banaszkiewicz (ISM UJ) oraz Pan dr Maksymilian Galon (INPiSM UJ) przeprowadzili 45-minutowe wykłady połączone z prezentacją multimedialną na temat oferty dydaktycznej, osiągnięć naukowych oraz życia studenckiego na WSMiP. W obydwu przypadkach kandydaci zadawali mnóstwo pytań praktycznych, z których jednoznacznie wynikało, że są zainteresowani studiowaniem w przyszłości na naszym Wydziale. Najwięcej pytań dotyczyło takich kierunków jak studia azjatyckie, bezpieczeństwo narodowe, stosunki międzynarodowe, czy amerykanistyka. Warto podkreślić, że prezentacje wykroczyły daleko poza informacje przedstawiane w ulotkach i na stronach internetowych jednostek, zwłaszcza, że prowadzący zdecydowali się uwypuklić najmocniejsze strony studiowania na WSMiP, do których z pewnością należy interdyscyplinarny charakter programów dydaktycznych, wysoko wykwalifikowana kadra naukowa, nowoczesne metody nauczania oraz bogate życia studenckie, zarówno w wymiarze naukowym, jak i pozanaukowym. Młodzi wykładowcy podkreślali zwłaszcza aktywność kół naukowych oraz samorządu w organizacji imprez naukowych i quasi-naukowych, wskazywali również na daleko idącą integrację Wydziału, która pogłębi się w związku ze zbliżającą się datą przenosin WSMiP do budynku przy ul. Reymonta.

Dodatkowym elementem promocyjnym WSMiP był wykład otwarty przeprowadzony przez dra hab. Pawła Laidlera, który w samo południe opowiedział zebranym w auli głównej Audytorium Maximum na temat przyczyn fascynacji amerykańskimi wyborami prezydenckimi. Pomimo, że wykład otwarty miał mieć charakter ogólnouniwersytecki, to jednak stał się okazją do przekazania podstawowej wiedzy na temat dyscyplin naukowych, w ramach których prowadzone są kierunki studiów na WSMiP. Tak się bowiem składa, że amerykańskie wybory prezydenckie to zjawisko badane zarówno przez reprezentantów nauk o polityce, jak i kulturoznawstwa, co znalazło odzwierciedlenie w prezentacji.

Wśród osób odwiedzających stoiska oraz uczestniczących w wykładach przeważali studenci polskojęzyczni, ale podczas tegorocznej edycji Dnia Otwartego pojawiała się duża grupa obcokrajowców, którzy – co naturalne – byli szczególnie zainteresowani studiowaniem na jednym z naszych programów anglojęzycznych. Dzięki materiałom promocyjnym w języku angielskim przygotowanym przez Panią dr Nataszę Styczyńską oraz Pana mgr Marcina Zubka, Wydział mógł w profesjonalny sposób zaprezentować swoją ofertę studiów I stopnia (BA) i II stopnia (MA). Równocześnie uruchomiono szereg nowych stron internetowych programów obcojęzycznych, co zwiększa prawdopodobieństwo dotarcia z informacją na temat studiów do różnych zakątków naszego globu.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić swoje podziękowanie Pani dr Magdalenie Banaszkiewicz oraz Panu dr Maksymilianowi Galonowi za wzorową koordynację i osobiste zaangażowanie w przebieg Dnia Otwartego UJ. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim studentom obecnym tego dnia w Auditorium Maximum, promującym nasz Wydział przy stoisku, na korytarzach i nawet przed budynkiem J. W ciągu pięciu godzin pracowało ponad dwadzieścioro studentów reprezentujących Instytut Studiów Międzykulturowych, Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Europeistyki oraz Instytut Rosji  i Europy Wschodniej. Na zakończenie dziękuję również Panu Dziekanowi Andrzejowi Porębskiemu za centralne koordynowanie Dnia Otwartego na naszym Wydziale oraz wszystkim przedstawicielom kadry naukowej oraz studentów, którzy uczestniczyli tego dnia w promocjach odbywających się w poszczególnych instytutach. Dzięki inicjatywie, aktywności i zaangażowaniu ww. osób ze spokojem patrzę na przyszły proces rekrutacyjny na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ