Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Europeistyki otrzymuje trzy prestiżowe granty z Komisji Europejskiej !!!

Miło nam ogłosić, że Instytut Europeistyki wygrał trzy granty finansowane przez Komisję Europejską: dwa prestiżowe granty badawcze w ramach Horizon2020 Research and Innovation Actions, oraz grant Jean Monnet Networks pozwalający na budowanie współpracy pomiędzy międzynarodowymi ośrodkami zajmującymi się studiami w dziedzinie europeistyki. Wykonawcami projektów są zespoły badawcze skupiające naukowców z Instytutu Europeistyki oraz Instytutu Socjologii UJ.

 

Horizon2020 EU3D

Międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem prof. Johna Erika Fossuma z ARENA Centre for European Studies Uniwersytetu w Oslo, z udziałem badaczy z Instytutu Europeistyki i Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem prof. dr hab. Zdzisława Macha, otrzymało grant w ramach Horyzontu 2020 na realizację projektu „EU3D. EU Differentiation, Dominance and Democracy” #EU3D. Projekt koncentruje się na analizie przyszłości Unii Europejskiej z perspektywy zróżnicowanej integracji. W projekcie współpracować będą badacze z instytucji akademickich i wiodących europejskich think tanków (Uniwersytet w Oslo, Breugel, Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP) z Grecji, Uniwersytet Komeński w Bratysławie, Uniwersytet Jagielloński, LUISS School of Governance w Rzymie, Uniwersytet w Kopenhadze, Uniwersytet w Konstancji, Science Po Grenoble i Uniwersytet Oksfordzki). Projekt rozpocznie się wiosną 2019 roku i potrwa cztery lata.

Zespół badaczy z UJ koordynowany jest przez Profesora Zdzisława Macha i składa się z badaczy z Instytutu Europeistyki (dr Magdalena Góra, dr Joanna Orzechowska-Wacławska, dr Natasza Styczyńska, dr Przemysław Tacik i dr Marcin Zubek), a także Instytutu Socjologii  (dr Marta Warat i dr Katarzyna Zielińska).

 

Horizon2020 POPREBEL

Drugi projekt, który otrzymał finansowanie z Horyzontu2020 nosi tytuł "Populistyczny bunt przeciwko nowoczesności w Europie Wschodniej XXI wieku: neo-tradycjonalizm i neo-feudalizm" (POPREBEL), a jego koordynatorem jest prof. Jan Kubik z University College London, uczelni sytuującej się na najwyższych pozycjach światowych rankingów. Projekt ma na celu badanie zjawiska rosnącego populizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej z perspektywy społecznej, politycznej, kulturowej i ekonomicznej. Konsorcjum skupia badaczy z Wielkiej Brytanii oraz z wiodących uczelni Europy Środkowo-Wschodniej (oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego są to: Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Belgradzie oraz Uniwersytet w Tartu), od wielu lat współpracujących ze sobą w ramach realizacji wspólnego programu studiów magisterskich IMESS, a od 2018 roku prowadzących wspólnie program dla doktorantów, także finansowany z funduszy Horyzontu2020. Zespół badaczy z Instytutu Europeistyki UJ pod kierownictwem prof. dr hab. Zdzisława Macha prowadzić będzie badania socjologiczne, kulturowe, antropologiczne i polityczne zarówno w Polsce, jak i w innych krajach regionu. Projekt będzie trwał trzy lata (2019-2021). Kierownikiem zespołu badawczego jest prof. Zdzisław Mach, a w skład zespołu wchodzą: dr Krzysztof Kowalski, dr Joanna Orzechowska-Wacławska, dr Łucja Piekarska-Duraj, dr Agnieszka Sadecka i dr Natasza Styczyńska.

 

Jean Monnet Networks REACTIK

Projekt o akronimie REACTIK ma na celu poszerzanie dziedziny studiów europeistycznych o badania Europejskiej Dyplomacji Kulturalnej oraz Europejskiej Polityki Kulturalnej. Grant Jean Monnet Networks pozwoli na rozwój przestrzeni dialogu akademickiego pomiędzy naukowcami o różnych specjalizacjach i z różnych regionów świata. Liderem konsorcjum jest Akademia Sztuk Pięknych i Design'u Bezalel z Izraela, z w jego skład wchodzą partnerzy z różnych krajów i kontynentów: Uniwersytet Ben Guriona (Izrael), Uniwersytet w Kopenhadze (Dania), Uniwersytet Jawaharlala Nehru (Indie), Uniwersytet Waseda (Japonia), oraz Uniwersytet w Canterbury (Nowa Zelandia). Zespół realizujący projekt z ramienia Instytutu Europeistyki to prof. Zdzisław Mach, dr Magdalena Góra, dr Agnieszka Sadecka, dr Natasza Styczyńska and dr Marcin Zubek.