Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Навигация Навигация

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Pionierzy krakowskiej afrykanistyki - nowa publikacja pod redakcją pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się publikacja pod redakcją dr hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ.

Redaktor: dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ

Tytuł publikacji

• w języku polskim: Pionierzy krakowskiej afrykanistyki
  • w języku angielskim: The Pioneers of Cracow African Studies

Nazwa wydawnictwa: Księgarnia Akademicka

Miejsce i data wydania: Kraków 2017

Ilość stron: 186

Ilość arkuszy wydawniczych: 8

Numer ISBN: 978-83-7638-855-7

Słowa kluczowe

• w języku polskim: afrykanistyka, Kraków, badania afrykanistyczne, Uniwersytet Jagielloński, Roman Stopa, Tadeusz Lewicki, Andrzej Zaborski, Andrzej Waligórski, Leszek Dzięgiel, Alicja Małecka
  • w języku angielskim: African Studies, Cracow, research on Africa, Jagiellonian University, Roman Stopa, Tadeusz Lewicki, Andrzej Zaborski, Andrzej Waligórski, Leszek Dzięgiel, Alicja Małecka

Opis publikacji

Nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazała się książka Pionierzy krakowskiej afrykanistyki pod red. dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ. Publikacja została zadedykowana pamięci prof. Romana Stopy (1895-1995) w 120. rocznicę urodzin. Monografia składa się z ośmiu rozdziałów przybliżających sylwetki i dorobek wybitnych krakowskich afrykanistów. Pierwsza część w całości poświęcona jest dorobkowi i pracy naukowej prof. Romana Stopy, zaś część druga osobom profesorów: Tadeusza Lewickiego, Andrzeja Waligórskiego, Leszka Dzięgla, Andrzeja Zaborskiego oraz dr Alicji Małeckiej.

Lata 30. XX wieku to dla krakowskich studiów afrykanistycznych okres przełomowy, w którym rozwijające się zainteresowanie Afryką zaowocuje pierwszymi niezależnymi projektami badawczymi realizowanymi w terenie – na kontynencie afrykańskim. Najlepszym przykładem są badania prowadzone przez Romana Stopę (1895-1995), uważanego za ojca polskiego językoznawstwa afrykańskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, światowej sławy eksperta od języków mlaskowych (click languages). W 1935 roku przez kilka miesięcy Roman Stopa prowadził badania językoznawcze na obszarze dzisiejszych Namibii i Botswany wśród ich rdzennych mieszkańców: San i Khoikhoi, przy okazji których zebrał również pokaźny materiał etnograficzny dotyczący kultury ludów San. Dziś te unikalne zbiory znajdują się w krakowskim Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli.

Dorobek profesora Romana Stopy stanowi nie tylko ważną część polskich badań afrykanistycznych, ale zajmuje również ważne miejsce w światowej afrykanistyce. Niestety dziś, ponad 20 lat po jego śmierci, w Polsce jest on praktycznie zapomniany. O wiele bardziej ceni i pamięta się Romana Stopę poza granicami kraju.

- z Wprowadzenia dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ

Publikacja dofinansowana przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego