перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Навіґація Навіґація

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Teorie polityki zagranicznej. Perspektywa amerykańskiej analizy polityki zagranicznej - nowa publikacja pracownika naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się nowa publikacja dr Tomasza Pugacewicza.

Autor: Tomasz Pugacewicz

Tytuł publikacji

• w języku polskim: Teorie polityki zagranicznej. Perspektywa amerykańskiej analizy polityki zagranicznej
  • w języku angielskim: Theories of Foreign Policy: American Foreign Policy Analysis Perspective

Nazwa wydawnictwa: Wydawnictwo UJ

Miejsce i data wydania: Kraków 2017

Ilość stron: 336

Ilość arkuszy wydawniczych: 23

Numer ISBN: 978-83-233-4235-9

Seria: Momentum

Ilość punktów: 25

Dostępny spis treści i część wstępu:  https://www.wuj.pl/UserFiles/File/FRAGMENTY/Teorie-polityki-zagranicznej-fragment.pdf

Słowa kluczowe

• w języku polskim:      teorie stosunków międzynarodowych, teorie polityki zagranicznej, analiza polityki zagranicznej, Stany Zjednoczone Ameryki,
  • w języku angielskim: theories of international relations, theories of foreign policy, Foreign Policy Analysis, United States,

Opis publikacji:

Monografia jest kompleksowym i krytycznym opracowaniem rozwijanych w USA teorii polityki zagranicznej, upatrujących czynników sprawczych na poziomie krajowym i określanych mianem „analizy polityki zagranicznej” (Foreign Policy Analysis, FPA). Omówione koncepcje teoretyczne nadają się do stosowania w praktycznej analizie polityki zagranicznej USA, tak w wymiarze bieżącym, jak i historycznym. Praca nie skupia się na formalnych aspektach, ale na rzeczywiście zachodzących procesach politycznych.

Czytelnik dowie się z książki jak wygląda proces podejmowania decyzji na poziomie prezydenta i jego doradców w Białym Domu, a także w przypadku rywalizacji oraz braku współdziałania instytucji biurokratycznych (np. Departamentów Stanu i Obrony). Istniejące teorie FPA uzupełniono o koncepcje uwzględniające rolę grup interesu, obywateli, mediów oraz think tanków w kształtowaniu polityki zagranicznej USA. Poruszone zagadnienia o wysokim stopniu abstrakcji (np. dotyczące filozofii nauki) starano się przedstawić w sposób przejrzysty i dostępny. Monografia stanowi przydatne źródło wiedzy dla studentów stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego, politologii oraz dziennikarstwa.

Z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka, prof. UJ:

„Recenzowana praca jest niewątpliwie oryginalnym, autorskim wkładem w wiedzę teoretyczną i empiryczną dotyczącą mechanizmów decyzyjnych w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Podejmuje rzadko obecny w polskiej politologii problem badawczy, ujmuje go w wielodyscyplinarny, interesujący w sensie metodologicznym i poznawczym sposób, prowadzący do ważkich spostrzeżeń i wniosków końcowych. Na tle polskiego, a nawet międzynarodowego piśmiennictwa naukowego w zakresie teorii stosunków międzynarodowych, praca cechuje się wysokimi walorami analityczno-poznawczymi”.